Priebeh

Skôr ako začneme

Aj keď je kraniosakrálne ošetrenie svojím spôsobom rituál s určitými pravidlami, nikdy sa neaplikuje vopred stanovený postup alebo technika. Častokrát sa na prvý pohľad zdá, že terapeut sedí vedľa ležiaceho pacienta a nič zvláštne nerobí. No mnohí pacienti sú po skončení terapie prekvapení, čo sa počas nej dialo.

Každá terapia začína úvodným rozhovorom. Pri prvej návšteve je dlhší, pretože sa terapeut chce od vás niečo dozvedieť, s čím prichádzate, aké sú vaše dlhodobé zdravotné ťažkosti, prekonané operácie, či traumy. Okrem toho sa zaujíma, čo vás v živote baví, čomu sa venujete, čo vám robí radosť, s čím úzko súvisí uvedomenie si vlastných zdrojov Kraniosakrálna terapia je technika, ktorá pracuje s pacientom aktívne. Aby bola úspešná, mali by ste sa uvoľniť, pozorovať čo sa deje s vašim telom a zostať s ním čo najviac prítomný a vedomý. Práve kontakt so zdrojom vedie k uvoľneniu vášho autonómneho nervového systému, čím sa usadíte do hlbších pokojových stavov, v ktorých dochádza k liečeniu.                                    

Ošetrenie prebieha na masážnom stole. Klient zostáva oblečený.  Najčastejšie práca začína v ľahu na chrbte, ale možné sú aj iné polohy -  na boku, alebo vsede.  Pre uvoľnenie je potrebné zaistiť maximálne fyzické a psychické pohodlie. Nie je hanbou požiadať o čokoľvek - ako sú vankúšiky pre podloženie hlavy alebo kolien, prikrytie dekou, stlmenie svetla, alebo vypnutie tikajúcich hodín. Akýkoľvek nepríjemný pocit, aj keď tolerovateľný, znemožní alebo sťaží cestu k plnému uvoľnenie.  

Spoločné usadenie

Keď sa pohodlne uložíte, terapeut vás požiada, aby ste sa zhlboka niekoľkokrát nadýchli a vydýchli, čím sa preruší prúd myšlienok a uvoľní napätie. Uvedomte si, ako sa jednotlivé časti vášho tela dotýkajú podložky na ktorej ležíte. Potom svoju pozornosť môžete obrátiť do vnútra tela, akoby ste sa chceli pozrieť, čo sa tam deje. Môžete vnímať pokoj, prijemné plynutie, spomaľovanie, alebo naopak brnenie, zášklby, chaotické vírenie. Ak ste prvýkrát na terapii, môže vám sa zdať, že necítite nič, len tlkot srdca. Nič sa nedeje, v pokoji pozorujte to, čo vnímate, časom sa táto schopnosť prehĺbi. Následne vás terapeut vyzve, aby ste sa spojili s niektorým zo svojich zdrojov a sledovali, ako na to reaguje celé telo. Pre niekoho to môže byť ľahké, inému sa to môže zdať ťažké, pretože svoje telo vníma "ako súbor jednotlivých častí", nie ako celok. Uvedomiť si svoju celistvosť je jedným z cieľov ošetrenia. Pocit zjednotenia a celistvosti sa väčšinou objaví až po nejakom čase s podporou terapeuta.

V tejto fáze sa terapeut usadzuje vedľa masážneho stola. Ide o chvíľu, keď sa spája s pokojom v sebe a rozširuje svoje vnímanie do širšieho poľa. Zároveň čaká, keď sa jeho a váš organizmus dostatočne ukľudnia a zladia. Pokiaľ sa počas spoločného usadzovania cítite nepohodlne, je vám niečo nejasné, alebo potrebujete niečo zmeniť, neváhajte sa spýtať. Terapeut je tu len a len pre vás.

Liečebné procesy

Po spoločnom usadení vás terapeut požiada o fyzický kontakt. Ten by mal byť príjemný, bez tlaku, či obmedzovania. Počas ošetrenia môžete začať vnímať jemné pohyby, ťahy, tlaky, prúdenia. Ošetrenie najviac podporíte, keď budete zotrvávať svojou pozornosťou vo svojom tele ako v celku a sledovať čo sa v ňom deje.  V každom prípade, ak sa vám to nedarí, nevyvíjajte príliš veľké úsilie, jednoducho to len tak skúšajte, s ľahkosťou, po chvíľke to skúste znovu a raz to "naskočí". Liečebné procesy bývajú väčšinou pohodlné a príjemné, ale v niektorých prípadoch naopak aj nepríjemné, bolestivé až zvierajúce. O týchto vnemoch určite povedzte terapeutovi, ktorý vám pomôže presunúť pozornosť k miestu pohodlia, čím umožní telu, aby si oddýchlo a vytvorí priestor pre spracovanie danej situácie.

Počas terapie sa vám môže zdať, že sa chvíľu nič nedeje. Je to v poriadku, váš organizmus sa ocitol v kľudovom stave. Tieto stavy sú veľmi účinné a výživné, systém v nich doslova "dobíja baterky" - zbiera energiu (potenciu) na to, čo potrebuje urobiť. Pokiaľ teda vstúpite do kľudového stavu, dovoľte si v ňom spočinúť. Kľudový stav sa môže ešte viac prehĺbiť a vy vstúpite do ďalšej, hlbšej vrstvy vedomia, alebo je vystriedaný pohybom a ďalším liečebným procesom.

Záver ošetrenia

Na záver ošetrenia dochádza k tzv. integrácii. Integrácia sa deje prirodzene - terapeut ju môže podporiť určitým vhodným kontaktom. V tejto fáze organizmus zahrňuje do svojej celistvosti zmeny, ktoré prebehli behom terapie na rôznych úrovniach. Ošetrenie nekončí v momente, keď sa s terapeutom rozlúčite. Niektoré procesy pre svoju integráciu potrebujú aj niekoľko dní. Pri terapii dôjde k tzv. prenastaveniu a telu môže trvať aj niekoľko dní, kým nájde novú funkčnú rovnováhu. Z toho dôvodu sa odporúča po ošetrení relaxovať, fyzicky sa nenamáhať a prijímať dostatočné množstvo tekutín.



© 2020 Kraniosakrálna terapia Košice, Pražská 4, Košice, 040 11
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!