Kraniosakrálny systémV súčasnosti už vieme, že vo vnútri nášho organizmu máme systém, ktorý sa nepatrne, avšak nepretržite rytmicky pohybuje. Tento rytmus vieme sledovať pomocou rúk takmer na všetkých častiach ľudského tela. Rovnako tak, ako sme schopní sledovaním srdcového rytmu a dýchania dôjsť k určitým záverom ohľadom kardiovaskulárneho a respiračného systému, rovnako vieme získať informácie o stave a funkcii tzv. kraniosakrálneho systému. (cranium - lebka, os sacrum - krížová kosť).

Čo tvorí kraniosakrálny systém?

Kraniosakrálny systém tvoria tri membrány  (tvrda mozgová plena - dura mater, pavúčnica - arachnoidea a mäkká mozgová plena - pia mater), mozgovomiechový mok (likvor) a štruktúry vo vnútri membránového systému

Neustále meniaci sa tlak mozgovomiechového moku v dôsledku jeho prítoku a odtoku medzi membránami spôsobuje pohyb lebečných kostí.  Pre úplné zdravie je nevyhnutné, aby tento pohyb bol voľný. Akékoľvek jeho obmedzenie zastavenie môže viesť k výskytu rôznych symptómov až ochorení.  Aj keď nemôžeme jednoznačne určiť príčinu, sme schopní lokalizovať miesto postihnutia a obnoviť  tak normálny kraniosakrálny rytmus. A to je základ pre jeho riešenie.

Mozgovomiechový mok obmýva mozog a miechu, tlmí ich nárazy a odvádza toxické látky. Je produkovaný mozgovými komorami cez cievný val (chorioidálny plaxus), cirkuluje medzi membránami a následne je odvedený do krvného obehu žilnými splavmi, ktoré sú predmetom jednej z techník.

Čo spôsobuje jemný dotyk v kraniosakrálnej terapii?

  • odstráni bloky v kraniosakrálnom systéme, čo má vplyv na nervový a endokrinný systém a následne ďalšie systémy (muskuloskeletálný, kardiovaskulárny, lymfatický, respiračný, tráviaci a pod.).
  • odstraňuje negatívne účinky telesného a psychického stresu, čím sa posilňuje odolnosť voči ochoreniam - zlepšenie imunity organizmu
  • napomáha k získaniu a udržaniu zdravia
  • podporí prirodzenú autoreguláciu organizmu a naštartuje vlastné liečivé mechanizmy tela - podporí vnútornú múdrosť tela.
© 2020 Kraniosakrálna terapia Košice, Pražská 4, Košice, 040 11
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!