Čo je kraniosakrálna terapia

Kraniosakrálnaterapia - terapia dotykom je jemná, neinvazívna metóda, ktorá rešpektuje vnútornú múdrosť tela a naštartuje vlastné liečivé mechanizmy tela.

Zdravie je v samotnom základe neustále prítomné a pokiaľ má možnosť, prejaví sa jeho životná sila. Každá bunka, orgán, sval a kosť sa neustále pohybuje v určitom rytme. Tieto pohyby a rytmy je možné citlivými rukami vnímať kdekoľvek na celom tele. Pokiaľ sú plynulé, silné a pravidelné, je v tele udržiavané zdravie a harmónia.

Chronické choroby, úrazy, dlhodobé stresy, emocionálne traumy a celková vyčerpanosť spôsobujú v organizme vznik napätia na rôznych úrovniach. Tieto stavy človek vníma ako bolesť, stuhnutie, silnú únavu, alebo určitú dysfunkciu. Kraniosakrálna terapia behom ošetrenia rozpúšťa vzorce napätia a obnovuje plynutie tekutín a energií v ľudskom tele. 

Kedy pomáha kraniosakrálna terapia

  • pri migrénach a bolestiach hlavy
  • po operáciách, úrazoch, nehodách
  • pri spracovaní fyzickej, emočnej, psychickej traumy a postraumatických symptómoch
  • pri bolestiach chrbta, degeneratívnych zmenách chrbtice a kĺbov pri neurologických ochoreniach
  •  pri problémoch vzťahujúcich sa k
  • traumatickému pôrodu (u matky aj dieťaťa, pôrodná trauma u novorodenca a pod.)
  • pre deti s poruchami učenia (dys poruchy), s ADD/ADHD a pod.
  • pri spomalenom psychomotorickom vývoji a rastových problémoch u detí (torticollisskolióza, hyperlordóza a pod.)
  • pri problémoch s čeľusťamidutinami, dysfunkciami v oblasti ušíočínosa

Čo by ste mali vedieť o kraniosakrálnej terapii

Ak sa rozhodnete pre prvé ošetrenie, mali by ste si starostlivo zvážiť výber svojho terapeuta. Mal by mať znalosti z embryológie, anatómie, fyziológie, neurológie, či ortopédie, mal by vedieť klinicky zhodnotiť každý prípad individuálne aj celostne. Mal by byť čo najviac prítomný s pacientom a vedieť vytvoriť pole pre terapeutický vzťah a pocit bezpečia.

Terapia štandardne prebieha v ordinácii, klient/pacient leží oblečený na lôžku a akýkoľvek fyzický dotyk by mal byť pri ošetrení vopred dohodnutý a maximálne príjemný. Rovnako dôležitá je aj dĺžka terapie. Nie je vhodné dlhé, ani príliš krátke sedenie. Optimálne sa javí pre dospelých 50 min. a u detí v závislosti od veku 20-30 min.

Terapia je vhodná pre všetky vekové kategórie, vrátane tehotných žien, novorodencov, ťažko chorých (napr. onkologickí pacienti), ako aj pre zdravých ľudí.

Maják zdravia
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!